ANKARA ELMADAĞ İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İlçe Milli Eğitim Müdürümüz İlhan ERANIL´ın 10 Kasım Atatürk´ü Anma Günü ve Atatürk Haftası Mesajı

İlçe Milli Eğitim Müdürümüz İlhan ERANIL´ın 10 Kasım Atatürk´ü Anma Günü ve Atatürk Haftası Mesajı

          Bugün Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, bağımsızlığımızın öncüsü, Mustafa Kemal Atatürk’ün aramızdan ayrılışının 76. Yılı münasebetiyle toplanmış bulunuyoruz.

          19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkarak başlattığı İstiklal Harbimizi Ankara’da Cumhuriyeti kurarak zafere ulaştıran Gazi Mustafa Kemal, adını tarihe nakşettirmiş kahraman bir asker, büyük bir devlet adamı ve milletimizin en önemli ortak değerlerinden biridir. Onu tarihe iz bırakan bir komutan ve lider yapan en büyük özelliği, Türk Milletine duyduğu sonsuz güven ve inancıdır. Tarihimizin en zor yıllarında istiklal mücadelesine liderlik ederek bizleri vatansız bırakmak isteyen dâhili ve harici düşmanların heveslerini milletiyle birlikte boşa çıkarmıştır. İstiklal mücadelemizde vatanını ve bayrağını kahramanca savunan, tüm zorlu koşullara rağmen geleceğine ve iradesine sahip çıkan aziz milletimiz, bugün de ülkemize yönelik tüm saldırıları bozguna uğratacak azim ve kararlılığa sahiptir. Milletimizin inandığı, güvendiği ve sevdiği Atatürk, hayatı boyunca umutsuzluğa, yılgınlığa düşmemiş, imkânsızlıklara boyun eğmemiş, silah arkadaşları ile İstiklal Harbi´ni kazanarak, asil Türk milletinin yeniden ve daha güçlü, daha saygın bir şekilde tarih sahnesine çıkmasını sağlamıştır.

          Onun “Beni görmek demek, mutlaka yüzümü görmek demek değildir; benim fikirlerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız, bu yeterlidir.” sözüyle bizlere, kendisine nasıl bakmamızla ilgili engin bir ufuk çizmiştir.

          1881 yılı umuda giden yolun başlangıcı, 1938 ise onurlu olmanın, dimdik durmanın geleceğe emin adımlarla yürümenin temeli olmuştur.

          Doğadaki tüm canlılar gibi insanoğlunun da yaşamının bir sınırı vardır. Ancak bazı insanlar vardır ki yaşamları boyunca yaptıkları eserlerle, insanlığa yapmış oldukları hizmetlerle yaşamlarından sonra da varlıklarını sürdürürler. Şimdi onu daha iyi anlama zamanı. Bize düşen görevleri gözden geçirme zamanı.

          Günümüz Türkiye’sini her alanda daha modern daha huzurlu bir hale getirmek elbette ki bu topraklar üzerinde yaşayan herkesin en büyük görevi olmalıdır. Unutmayalım ki, bu ülkeyi en çok sevenler, kendisine verilen görevleri her ne pahasına olursa olsun eksiksiz yerine getirenlerdir.

          Atalarımızın bize yüklediği bazı görevler vardır. Bize verilen görevleri yerine getirebildik mi? Ülkemizi muasır medeniyetler seviyesine yükseltebildik mi? Laboratuvarlarda sabahlayıp aydınlatabildik mi karanlıkları? Eğilebildik mi halkın sorunlarına yeterince? Planlayabildik mi gençliğin geleceğini? Başlatabildik mi sanayi hamlelerini? Durdurabildik mi beyin göçünü? En önemlisi de anlayabildik mi milli olmanın ne demek olduğunu?

          Bunları söylerken hiç de umutsuz değiliz. Yukarıda saydığım şeylerin çoğu gerçekleştiriliyor. Birçoğu da sonuçlandırılacaktır siz gençlerin azmiyle.

          İşte bu azimle yürürüz yarınlara. İşte o zaman kazınır milli olma fikri genç dimağlara. İşte o zaman bizim de bir cevabimiz olacaktır son mektuplara.

Bırakın o altın yaprağı artık

 Bırakın rahat etsin anılarda şehitler

 Siz bana neler yaptınız ondan haber verin

 Hakkından gelebildiniz mi yokluğun, sefaletin?

 Mustafa Kemal’i anlamak yerinde saymak değil

 Mustafa Kemal ülküsü sadece söz değil.

 Beni seviyorsanız eğer, ve anlıyorsanız;

 Laboratuvarlarda sabahlayın, kahvelerde değil.

 Bilim ağartsın saçlarınızı.. Kitaplar..

Ancak, böyle aydınlanır o sonsuz karanlıklar...

 Mustafa Kemâl´i anlamak, ağlamak değil,

Mustafa Kemâl ülküsü, sadece söz değil.

          Hep ileriyi gösteren bir atamz var. Bu nedenle biz de çıtamızı yüksek tutmak zorundayız “İki günü eşit olan zarardadır.” Düsturundan hareketle daha çok çalışmalıyız.

Sevgili gençler,

          Bu ışığı sizlerde görebiliyorum. Üzerinize düşen görevi tam olarak yerine getireceğinize de inanıyorum. Yeter ki atalarımızdan gelen mesajları doğru anlayıp doğru yorumlayalım.

          Sözlerime son verirken başta Mustafa Kemal Atatürk’ü ve aziz şehitlerimizi rahmetle anıyor, hepinizi saygıyla selamlıyorum.

   

                                                                                İlhan ERANIL

                                                                         İlçe Milli Eğitim Müdürü

İsmetpaşa Mahallesi Cumhuriyet Cad. No 67 Elmadağ/ANKARA - 0 312 863 62 30

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.