ANKARA ELMADAĞ İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İLÇEMİZE ATANAN ADAY ÖĞRETMENLER YAPILAN TÖRENLE GÖREVLERİNE BAŞLADI.

İLÇEMİZE ATANAN ADAY ÖĞRETMENLER YAPILAN TÖRENLE GÖREVLERİNE BAŞLADI.

     Milli Eğitim Bakanlığı’nın eğitim kurumlarına 10 Şubat 2016 tarihinde atamaları yapılan ve aday öğretmenlik eğitimi için ilçemize gelen 8 aday öğretmen İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nde yapılan törenle görevlerine başladı.

     Aday öğretmenleri Elmadağ İlçe Milli Eğitim Müdür Vekili Sayın Tahsin ERDEM ve İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Sayın Dursun KARAKUŞ karşılayarak başarılar diledi.

     Genç öğretmenlerin oldukça mutlu ve heyecanlı olduğu gözlenen törende görevlerine yeni başlayan öğretmenlerimize İlçe Milli Eğitim Müdürü Sayın Hüseyin Omaç’ın aday öğretmenlere hitaben yazdığı mektup ve karanfil takdim edildi.

 

     Aday öğretmenler, adaylıklarının ilk döneminde yetiştirme sürecine tabi tutulacak. Altı ay devam edecek yetiştirme programıyla aday öğretmenler eğitim sürecinden geçecek. Ders planlama, hazırlık, ders izleme, okul içi gözlemler (kurul ve komisyonları izleme, birim ve bölümleri izleme, farklı branşlardaki öğretmenlerin derslerini izleme, farklı okul türlerinde eğitim ve öğretimi izleme, toplantılar, saha çalışmaları, anma, kutlama, sosyal etkinlikler, dönem sonu iş ve işlemleri, nöbet vs.) gibi sınıf ve okul içi faaliyetlerden şehir kimliğini tanıma, kurumsal işleyiş, tecrübeyle buluşma, gönüllülük ve girişimcilik çalışmaları, mesleki gelişim ve kariyerKitap okuma ve film izleme gibi pek çok faaliyetlerin yer aldığı okul dışı faaliyetler, öğretim yöntem teknik ve stratejileri ile ölçme değerlendirme gibi konuların da yer aldığı eğitim faaliyetleri aday öğretmen yetiştirme sürecinde ciddi bir farkındalık ortaya koyacak.

 03-03-201603-03-201604-03-201604-03-2016

 

 

İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜMÜZ SAYIN HÜSEYİN OMAÇ’IN ADAY

ÖĞRETMENLERE HOŞGELDİN MEKTUBU

                            

Değerli öğretmen arkadaşlarım, öğretmenlik mesleğine ilk adımınızı atmış bulunuyorsunuz. Aramıza katılmanızla camiamız daha da güçlenmiştir. Sizleri aramızda görmenin mutluluğunu yaşıyoruz.

      Öğretmenlik mesleği melekler mesleğidir, peygamberler mesleğidir. İlk öğretmen Hz. Cebrail’dir. İlk peygamberden son peygambere kadar tüm peygamberlere öğretmenlik yapmıştır. Bütün peygamberler de ümmetlerine yol göstermiş, öğretmenlik yapmıştır. İşte bu yüzden mesleğiniz insanlara doğruyu ve yanlışı gösteren ve insanlara doğruyu tavsiye eden peygamberlik mesleğidir.

      Arkadaşlar, öğretmenin  insanı sadece sevmesi yetmez. İnsan üstünlüklerini de doğru olarak anlaması, öğrencilerini keşfetmesi, farklılıklarını dikkate alması gerekir. Öğretmenlik sadece girilen derslerle sınırlandırılamayan önemli bir hayat mesleğidir. Kendinden evvel başkaları için yaşamak sadece biz öğretmenlere özgüdür. Bu meslek sabır, sadakat ve zaman ister. Bir öğretmen olarak ben, dünyaya  yeniden gelsem tekrar öğretmenlik mesleğini seçerdim; çünkü ne mutlu bizlere ki ülkeyi inşa edecek geleceğin nesillerini  yetiştiriyoruz ve yetiştireceğiz. Elbette bu sorumluluğun yükü ağırdır; ama mesleğimizi severek yaparsak yükümüz hafifleyecektir.

       Değerli öğretmen arkadaşlarım, sizler sadece sınıfta değil, bulunduğunuz her toplumda örneksiniz, öndersiniz.

      Necip Fazıl Kısakürek vapurla Karaköy’e geçerken yanına biri yaklaşıp, üstad diye sordu: “Peygamberlere ne diye gerek duyuldu? Biz kendimiz yolumuzu bulabilirdik.” Necip Fazıl, okuduğu kitaptan başını kaldırmadan: ”Ne diye vapura bindin ki? Yüzerek geçsene karşıya. ”cevabını verdi. Öğretmen arkadaşlarım, sizler kılavuzsunuz. İşini ve yolunu iyi bilen kılavuzla yolculuk mutlaka iyi sona erer. Sizler yaratılmışların en şereflisine kılavuzluk edeceksiniz. O en güzel biçimde yaratılmıştır. Kibirlenmeden, küçümsemeden ona gereken hassasiyeti ve kıymeti vereceğinizden şüphem yoktur. Sizlere emanet edilen cevheri bahanelerin arkasına sığınarak tüketmeyeceğinizi biliyorum.

      Dört bir yanımızı kan ve gözyaşı sarmışken bu dünyayı değiştirmeye gerçekten ihtiyacımız var. Öğretmenlik mesleği sizin akıllara ve kalplere dokunmanıza fırsat verecektir. Beklentim bu fırsatı en doğru şekilde kullanacağınız yönündedir.

     Bir milletin milli, ahlaki ve kültürel yönden güçlü ve medeniyet bakımından kalkınmış olması sizlerin üstün çalışmalarına bağlıdır. Unutmayın ki vatanını en çok seven işini en iyi yapandır. Bu duygularla tekrar aramıza hoş geldiniz diyor meslek hayatınızda üstün başarılar diliyorum. Allah yolunuzu açık etsin.

                                                                                                              

                                                                                                                                         

                                                                                                                   Hüseyin OMAÇ

                                                                                                            İlçe Milli Eğitim Müdürü

 

 

 

İsmetpaşa Mahallesi Cumhuriyet Cad. No 67 Elmadağ/ANKARA - 0 312 863 62 30

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.